Dekalog motocyklisty

2021-06-05

Jazda motocyklem dla osoby stojącej z boku wydaje się łatwa i przyjemna lecz wymaga od motocyklisty wielu umiejętności, które pozwalają na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Należy jednak pamiętać, że doświadczenie zdobywamy przede wszystkim z każdym pokonywanym kilometrem, z każdą nietypową sytuacją, której na kursie jazdy niestety, ale nie było. Każdy motocyklisty powinien posiąść umiejętności, które wpłyną przede wszystkim na bezpieczeństwo jego samego, ale również pieszych. Z tyłu głowy każdy motocyklista powinien mieć świadomość, że w zderzeniu z nawet autem najmniejszych rozmiarów motocyklista nie jest w żaden sposób chroniony. Nieważne czy poruszasz się skuterem Kymco Agility o pojemności 50 cm3 czy też motocyklem o większej pojemności jak Junak M12 Vintage – powinieneś zapoznać się z naszym subiektywnym dekalogiem wiedzy i umiejętności, które każdy motocyklista powinien posiąść.Zadbaj o wygląd oraz stan techniczny swojego motocyklu

Prawidłowe działanie hamulców, układu elektrycznego czy też opony z prawidłowym ciśnieniem oraz bieżnikiem gwarantującym przyczepność czy też odprowadzanie wody to podstawowa rzecz, którą powinniśmy sprawdzić za każdym razem – nawet gdy udajemy się na krótką przejażdżkę. Na tym etapie trzeba zredukować do minimum jakikolwiek przypadek. Warto też sprawdzać stan oleju, a w zanadrzu mieć przygotowany Olej Valvoline 4T, aby móc w każdej chwili go dolać. Nie można zapomnieć, że czysty motocykl cieszy oko każdego właściciela. Jeżeli motocykl przechowujemy na otwartym powietrzu to doskonałym rozwiązaniem może okazać się pokrowiec Oxford, który zapewni ochronę przed deszczem czy też śniegiem, a tym samym przed korozją.Trzymaj stopy na podnóżkach

Zawsze! Jazda ze zwisającymi nogami jest niedopuszczalna. Nigdy nie wiemy kiedy wywrócimy się na motocyklu, a nie chcemy żeby kilkaset kilogramów uciskało naszą kończynę. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet złamania.


Dbaj o kondycję

Dbaj o swoją kondycję przede wszystkim fizyczną, ale również umysłową. Wypoczęty motocyklista to większa szansa na szybką reakcję. Nasz refleks niejednokrotnie decyduje zdrowiu naszym oraz innych.


Odpowiednio wcześniej hamuj

Zwłaszcza przed ostrymi zakrętami. Lepiej wejść w zakręt z minimalną prędkością niż dohamowywać na zakręcie. Hamowanie podczas manewru skręcania to kuszenie się o utratę stabilności w związku ze zmniejszoną przyczepnością kół do podłoża.


Obserwuj drogę daleko przed sobą

Niestety wielu motocyklistów koncentruje wzrok na tym co znajduje się bezpośrednio przed motocyklem. Należy nauczyć się patrzeć daleko przed sobą i przewidywać co np. może wydarzyć się tuż po wyjściu z zakrętu. Dzięki takiej umiejętności mamy szersze pole widzenia, które pomaga w obserwacji, a tym samym ograniczeniu zagrożenia.


Jeździj zawsze tak, aby mieć pełną kontrolę nad maszyną

Niestety wielu motocyklistów przecenia własną wiedzę, umiejętności, warunki pogodowe oraz możliwości. Zawsze należy jeździć tak, aby mieć pełną kontrolę w każdym calu nad swoją maszyną. Daj sobie bufor bezpieczeństwa, ponieważ twoje bezpieczeństwo w największym stopniu leży w twoich rękach – dosłownie.


Przewiduj zagrożenia

Omijaj studzienki, omijaj wyrwy w nawierzchni, które mogą doprowadzić do utraty kontroli nad motocyklem. Na mokrej nawierzchni hamuj odpowiednio wcześniej.


Jeździj przewidywalnie

Respektując zasady ruchu drogowego, używając kierunkowskazów masz większą szansę, aby zakończyć przejażdżkę w zdrowiu. Inni kierowcy zauważą twoje zamiary i dadzą sobie czas na podjęcie właściwej reakcji. Łamiąc podstawowe zasady ruchu drogowego wystawiasz się na niebezpieczeństwo utraty zdrowia. Należy pamiętać, że motocyklisty nie chroni karoseria samochodowa, pasy czy też poduszki powietrzne. Każde zderzenie z innym pojazdem może skończyć się poważną wizytą w szpitalu.


Jeździj w ciuchach oraz kasku motocyklowym

Dobry kask oraz ubrania motocyklowe dbają o nasze zdrowie. Nie należy na tym oszczędzać, ponieważ dobra odzież pozwala nam uchronić się przed tym czego nie możemy przewidzieć. A zważywszy na fakt, że pierwsza wywrotka kiedyś i tak nastąpi warto być na nią dobrze przygotowanym. Spodenki termoaktywne Leoshi chronią przed mrozem, a także jest to dodatkowa warstwa amortyzująca podczas upadku, a kask LS2 FF353 ochroni naszą głowę przed poważnymi konsekwencjami upadku.


Podnoś swoje umiejętności

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Każda minuta, każdy przejechany kilometr to mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Licznego rodzaju szkolenia poprawiają nasze umiejętności, a co za tym idzie – pewność siebie. Również przełoży się to zarówno na nasze bezpieczeństwo.