Jak dobrać kask motocyklowy przez internet?

2020-12-23

Wybór kasku motocyklowego nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli robi się to przez Internet. Wybierając kask motocyklowy musisz skupić się na kilku ważnych czynnikach. Po pierwsze rozmiar – nie chcesz mieć zbyt luźnego lub za ciasnego kasku. Po drugie bezpieczeństwo – ważne, aby kask posiadał odpowiednie certyfikaty i atesty. Trzecim czynnikiem przy wyborze kasku motocyklowego jest jego rodzaj. Crossowy, otwarty, integralny czy szczękowy? Kolejną ważną rzeczą podczas zakupu jest też oczywiście jego cena. Biorąc pod uwagę wszystkie z wymienionych czynników na pewno uda Ci się znaleźć najlepszy kask dostosowany do Twoich potrzeb i stylu jazdy. W tej części skupimy się na doborze odpowiedniej wielkości kasku motocyklowego – elementu, który ma istotne znaczenie przy wyborze kasku.


Ważne jest, by dobrany przez nas kask motocyklowy nie był zbyt mały. Przy nieprawidłowym doborze, kask motocyklowy będzie powodował duży ucisk czaszki. Po kilku minutach jazdy swoją ukochaną maszyną, jedyne o czym będziesz marzył, to pozbycie się zbyt ciasnego kasku motocyklowego z głowy. Z drugiej strony zbyt duży kask motocyklowy może powodować większe zagrożenie podczas jazdy. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów wśród początkujących motocyklistów. Jednym ze skutków dobrania za dużego kasku motocyklowego jest to, że podczas jazdy (nawet przy niskich prędkościach) będzie nam się zsuwał z głowy. Przy każdym przyspieszeniu wizjer będzie nasuwał się nam na nos. To samo dotyczy blendy przeciwsłonecznej, jeśli kask motocyklowy taką posiada. Podczas hamowania tył naszej głowy może ucierpieć na skutek uderzania głową o skorupę kasku. Inną rzeczą jest odczucie dyskomfortu podczas jazdy, a przecież jazda motocyklem takim jak Junak M14 ma sprawiać przyjemność.

Opisywane do tej pory skutki noszenia nieodpowiedniego rozmiaru kasku motocyklowego wpływają na bezpieczeństwo motocyklisty – efekty dobrania zbyt dużego kasku motocyklowego mogą być tragiczne. Przykładem jest podróżowanie z dużą prędkością w zbyt luźnym kasku motocyklowym – co może się wydarzyć? Pod wpływem mocnego naporu powietrza na naszą głowę, kask jest w stanie zmienić swoją pozycję – obrócić się bokiem w sposób, gdzie wizjer znajdzie się na policzkach, a nie przed oczami, pozbawiając nas jakiegokolwiek widoku na drogę przed nami. Kolejnym skutkiem ubocznym, który może się bezpośrednio przyczynić do tragedii, jest całkowite zsunięcie kasku motocyklowego z głowy podczas wypadku lub kolizji. Niezależnie od prędkości, nawet przy zwykłym, pozornie niestwarzającym zagrożenia upadku pod domem lub na parkingu, takie zdarzenie może mieć fatalne skutki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tracąc równowagę i będąc jednocześnie przygniatanym przez wagę motocykla uderzymy głową o podłoże. Za duży kask zamiast spełnić swoją rolę, może po prostu spaść nam z głowy, doprowadzając do bezpośredniego kontaktu czaszki z podłożem. W przypadku wyższych prędkości skutki są znacznie gorsze.


Jaki powinien być dobrze dobrany kask motocyklowy? Otóż gąbki w dobrze dopasowanym kasku motocyklowym muszą lekko uciskać policzki. Podczas poruszania głową, kask motocyklowy powinien poruszać się wraz z nią. Ponadto głowa powinna przylegać do elementów wewnętrznych na całej powierzchni, a twarde fragmenty, szczególnie te wykonane z EPS, nie powinny drażnić skóry ani uciskać skroni. Żadne części kasku nie powinny dotykać naszego nosa. Dobrze dobrany kask motocyklowy powinien być dla nas wygodny i komfortowy podczas użytkowania.


Wydawać by się mogło, że prawidłowy dobór kasku motocyklowego przez internet jest dosyć trudny. Nic bardziej mylnego, o ile zdecydujemy się na zakup kasku jednej ze sprawdzonych marek, które zapewnią nam tabelę z rozmiarami kasków i obwodów wewnętrznych. Wśród nich znajdują się m.in. LS2, Awina, FOX. Aby prawidłowo dobrać kask motocyklowy i dokonać zakupu przez internet, najpierw powinniśmy zmierzyć obwód naszej głowy. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj użycie taśmy krawieckiej i pomiaru obwodu w najszerszym fragmencie, najlepiej nad uszami. Znając wymiar, powinniśmy udać się na stronę producenta i sprawdzić w tabeli rozmiarów jaka wielkość będzie dla nas odpowiednia. Wśród kasków motocyklowych szczególnie przez nas polecanych, znajdziesz solidnie wykonane oraz wysokiej jakości kaski motocyklowe firmy LS2:


W przypadku jazdy skuterem o pojemności do 50 cm3 świetnie sprawdzi się kask otwarty LS2 OF599 dostępny w kolorze białym lub czarnym.


W naszym sklepie internetowym znajdziesz odpowiedni dla siebie kask motocyklowy – różne modele, kolory i rozmiary pozwolą Ci na wybranie tego najodpowiedniejszego. Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści pomogą dobrać Ci najlepszy kask, tak by odpowiadał Twojemu stylowi jazdy i preferencjom. Być może to czego do tej pory szukałeś nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Warto sięgnąć po telefonu lub napisać e-maila i zapytać o poradę by znaleźć najlepszy dla siebie kask motocyklowy.